Српски
29.03.2024. Петак

 

izbori 2021

izbori 2020

 

 

2_36.jpg

 2_34.jpg

 

Sistem48

JPK

Međunarodni dan devojčica


СПОНЗОРИ

APV

KLER

BGA


RHMZ

NSZ


facebook

Фејсбук Презентација
Општине Мали Иђош

prezentacija

Инвестициона презентација
Општина Мали Иђош


uzkuapv

pannonreg

rfapv

rav

dobrauprava

uzmiracun

baner

Делегација ЕУ обишла Регионалну депонију
10.07.2019.

У Суботици је одржан "ЕУ зелени дан", организован у оквиру кампање заштите животне средине "Погледај око себе", а тим поводом шеф Делегације Европске уније амбасадор Сем Фабрици, Италијански амбасадор Карло Ло Кашо помоћник министра заштите животне средине Филип Абрамовић, представница Министарства за европске интеграције Александра Радиновић, као и представници града Суботице и општина региона (Сента, Кањижа, Бачка Топола, Мали Иђош, Чока и Нови Кнежевац) обишли су Регионалну депонију, смештену између Бикова и Орома.

По речима Сема Фабриција, амбасадора ЕУ у Србији, кампања коју је лансирала ЕУ за подизање свести о животној средини која траје месец дана и до сада је делегација обишла Ужице, Нови Пазар, Нови Сад и Шабац.

- Порука је да сви треба да погледамо око себе и предузмемо нешто у вези са животном средином. Импресиониран сам величином, технологијом и капацитетом постројења које ће покрити потребе четврт милиона становника у седам општина. Ово је сведочанство како Србија и ЕУ могу да помогну да се интегрише систем отпада у Србији - поручио је Сем Фабрици.

Изградња Регионалне депоније је највећа инвестиција Европске уније у нашој земљи, која је у њу уложила више од 20 милиона евра бесповратних средстава. Осталих четири милиона динара обезбедили су Министраство за заштиту животне средине и седам локалних самоуправа које систем обухвата - Суботица, Бачка Топола, Мали Иђош, Сента, Кањижа, Чока и Нови Кнежевац.

- Од 2015. године изграђена су три центра за сакупљање отпада - у Малом Иђошу, Чоки и Новом Кнежевцу, који ће служити грађанима да самоиницијативно могу да предају отпад, у Бачкој Тополи, Сенти и Кањижи изграђене су трансфер станице где ће шест локалних самоправа предавати отпад, који потом долази до централне Регионалне депоније у Суботици - објашњава Чила Голи, директорка "Регионалне депоније". - Централни комплекс садржи линију за сепарацију отпада, компостилиште за стабилизацију биоразградивог отпада, систем за чишћење подземних вода и санитарна депонија.

Тестирање је почело почетком месеца, утврђени су неки недостаци који треба да се ускладе. По закону оно траје 60 дана, када надлежни Покрајински секретаријат за заштиту животне средине треба да изда дозволу за пробни рад.

- Чекамо смернице од Министарства животне средине да купимо аутосмећаре за локалне оператере, јер се очекује да се цео регион покрије са примарном услугом сакупљања отпада. Регионални систем има смисла и биће одржив једино ако што пре уведемо примарну сепарацију у домаћинствима и за то је неминовно да ојачамо капацитете на локалу - додаје Голи. - Свесни смо да је пред нама велики изазов, локални оператери за сакупљање отпада имају значајну улогу, а сви грађани морају да одговорно промене свакодневне навике.

Испред општине Мали Иђош догађају је присуствовао Марко Лазић, председник општине.

Извор: subotica.com