Српски
13.05.2024. Понедељак

 

izbori 2021

izbori 2020

 

 

2_36.jpg

 2_34.jpg

 

Sistem48

JPK

Međunarodni dan devojčica


СПОНЗОРИ

APV

KLER

BGA


RHMZ

NSZ


facebook

Фејсбук Презентација
Општине Мали Иђош

prezentacija

Инвестициона презентација
Општина Мали Иђош


uzkuapv

pannonreg

rfapv

rav

dobrauprava

uzmiracun

baner

Обавештење
04.08.2017.

Поводом информације да је присуство вируса Западног Нила у комарцима забележено на локацији у улици Буде Томовића у Ловћенцу председник Општине се дописом обратио Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”. Преносимо вам у целости одговор директора Института:

***

Поштовани Председниче,

Захваљујем Вам на допису који сте нам упутили у вези Информације о актуелној епидемиолошкој ситуацији заражених комараца вирусом Западног Нила на територији општине Мали Иђош.

Овом приликом Вас обавештавам да се на веб страни Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ (www.batut.org.rs) у делу „Векторске заразне болести“ налази  ажурирани материјал у којем под насловом „Информација о актуелној епидемиолошкој ситуацији грознице Западног Нила на територији Републике Србије у 2017. години“, Институт приказује релевантне податке за присуство вируса у хуманој и популацију комараца у предходној недељи. У тој Информацији на Табели бр.1 („Локације са којих су прикупљани комараци у којима је доказано присуство вируса грознице Западног Нила на територији Републике Србије до 26.7.2017. године“) Институт приказује податке о присуству вируса  у популацији комараца по окрузима, општинама, градовима и локацијама. Ове податке Институт Батут преузима од Завода за биоциде и медицинску екологију у Београду. У склопу сарадње свих институција информације постављамо и чинимо доступним за све наше сараднике и грађане.

У информацији Института која је на веб страни постављена 28.07.2017. године унета је и општина Мали Иђош (била је табеларно приказана и информација о Вашој општини) у којој је потврђено присуство вируса Грознице Западног Нила.

На основу горе наведеног препоручујемo да на територији општине Мали Иђош предузмете све предвиђене мере за контролу комараца, њихово сузбијање и мере зештите територије (исушивање мочварних предела, уколико их има итд,) од умножавања и заражавања комараца вирусом Западног Нила. Такође предлажемо да се преко медија ради на едукацији и упознавању грађана са мерама личне заштите од убода комараца и начинима смањења броја комараца на отвореном, тј. Нарочиту у простору где се станује.

Такође основно је да од ове болести оболи од 10-20% људи који су убодени зараженим комарцима. И да су то увек особе старије животне доби, са ослабљеним и веома ослабљеним имунитетом. Напомињем да су поменуте мере приказане у материјалу који се налази на нашој веб страни.

С поштовањем,
В.Д. Директор Института
Прим. др Верица Јовановић

***

Обавештаваћемо вас о даљим корацима који ће бити предузети по овом питању.